АЛІМЕНТИ НА УТРИМАННЯ КОЛИШНЬОЇ ДРУЖИНИ АБО ЧОЛОВІКА. ХТО МАЄ ПРАВО НА УТРИМАННЯ?

"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз

АЛІМЕНТИ НА УТРИМАННЯ КОЛИШНЬОЇ ДРУЖИНИ АБО ЧОЛОВІКА. ХТО МАЄ ПРАВО НА УТРИМАННЯ?

Час прочитання: 2 хв.

 Слово “аліменти” в більшості випадків асоціюються в усіх з обов’язком утримувати дітей. І не всі знають, що поряд з дітьми та літніми батьками право на таке утримання має і колишня дружина, або чоловік. Більшість опитаних мною жінок і чоловіків не вимагали стягнення аліментів на своє утримання після розлучення. І банальні тому причини – незнання своїх прав або, наприклад, страх осуду.

 Але, якщо діти мають беззастережне право на аліменти, то аліменти на утримання одного з подружжя призначаються тільки за певних умов.

 

 ᐉ У яких випадках можна стягнути аліменти на утримання чоловіка (дружини) після розлучення?

 По-перше. Якщо під час шлюбу або протягом року після його розірвання особа досягла пенсійного віку або отримала інвалідність I, II або III групи (тобто стала непрацездатною). При цьому вона не забезпечена прожитковим мінімумом (на сьогодні це 2027 гривень, а з першого липня цього року – 2118).

 Якщо до пенсії залишилось не більше 5-ти років на момент розлучення, один з подружжя також має право на утримання після досягнення пенсійного віку. Але за умови, якщо чоловік та дружина разом прожили мінімум 10 років.

 Якщо інвалідність настала після спливу одного року від дати розлучення, особа має право на утримання, якщо інвалідність вона отримала в результаті незаконної поведінки колишнього чоловіка або дружини.

 Працездатна особа також має право на утримання протягом 3-х років після розлучення. Це той випадок, коли один із подружжя будучи в шлюбі не міг працювати, здобути освіту або певну посаду у зв’язку з веденням домашнього господарства, вихованням дітей, турботою про рідних або хворобою. Довести це – справа Вашого юриста.

По-друге. Незалежно від матеріального становища і наявності роботи, право на своє утримання від колишнього чоловіка має вагітна жінка або той з подружжя, з ким проживає дитина до досягнення нею 3-х років, або 6-ти років, якщо дитина з вадами психічного або фізичного розвитку.

По-третє.  В обов’язковому порядку аліменти стягуються на утримання колишньої дружини або чоловіка, з яким проживає дитина з інвалідністю, якщо вона не може обходитися без стороннього догляду. Матеріальне становище або працевлаштування в цьому випадку не має значення.

 Але є одне «але»

 Аліменти на утримання колишньої дружини або чоловіка призначаються незалежно від того, чи є у нього інші утриманці. Але обов’язковою умовою є можливість другого з подружжя сплачувати аліменти на утримання.

 Проте це не означає, що особа може їх не сплачувати, якщо вона офіційно ніде не працює без поважної причини, наприклад, у зв’язку з тяжкою хворобою.

 Стягнути аліменти на своє утримання можна і в тому випадку, якщо шлюб не був зареєстрований офіційно, але при цьому пара проживала однією сім’єю тривалий період.

 Як стягнути аліменти на своє утримання після розлучення, і як не стати жертвою зловживання правом на утримання з боку колишньої дружини або чоловіка, поясним у наступній статті.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація