Судова практика по ст. 336 КК України – Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації

«Команда експертів на вашому боці!»

Мамедова Лілія Теймурівна
E-mail
mlt@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-32

Експерт в галузі кримінального права. Спеціалізується на злочинах у сфері корупції, хабарах, військової діяльності, злочинах у фінансовому секторі та злочинах проти основ національної безпеки. Супроводження в Європейському суді з прав людини та питаннях міжнародного розшуку.

Зв'язатися зараз

Судова практика по ст. 336 КК України – Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації

Час прочитання: 3 хв.

В умовах повномасштабної війни, розв’язаної Російської Федерацією проти нашої держави, в Україні продовжує діяти загальна мобілізація. Однак, бувають випадки, коли військовозобов’язані різними способами ухиляються від мобілізації. В більшості випадків мова йде про ігнорування повісток від представників військкоматів. В цій статті ми поговоримо про склад злочину та покарання за статтею 336 КК України – ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, а також розглянемо деякі приклади судової практики по ст. 336 КК України. Нагадуємо, якщо Вас обвинувачують за цією статтею, Ви можете скористатись допомогою професійних адвокатів нашої юридичної компанії Приходько та Партнери.

Відповідальність за статтею 336 КК України

Відповідно до статті 336 КК України, ухилення від призову на військову службу під час мобілізації передбачає позбавлення волі строком від 3-х до 5-ти років.

Важливо: якщо особа не з’явиться до ТЦК (територіальний центр комплектування)  та СП (соціальної підтримки)  у воєнний час за повісткою, це загрожує штрафними санкціями (на сьогодні – до 3400 гривень). Скасувати постанову представників цих органів можна лише у судовому порядку, а саме подавши позов проти територіального центру комплектування.

При цьому варто зазначити, що неявка до військкомату без поважних причин трактується як кримінальне правопорушення. Розгляд такої справи можливий тільки у судовому порядку.

Судова практика по ст. 336 КК України - Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації - urb 4421 scaled e1683725263498

Чи є поважні причини неявки у військкомат?

Серед причин, які вважаються поважними для неявки у ТЦК та СП під час мобілізації:

  • Смерть рідної людини.
  • Хвороба.
  • Стихійне лихо.
  • Інші вагомі обставини.

Головна умова визнання причин поважними: наявність відповідних підтверджуючих документів.

Таким чином, у будь-якому випадку, неявка призовника до військкомату без поважної причини спричинить покарання.

Судова практика за статтею 336 КК України

В судовій практиці трапляються різні випадки. Наприклад, за одну неявку до ТЦК передбачена адміністративна відповідальність. Якщо військовозобов’язаний втік по дорозі до військової частини або не прибув на пункт збору – такі діяння вже підпадають під категорію кримінальних.

Кінцевий вирок залежить від різноманітних факторів. Наприклад, суд може врахувати як пом’якшуючі, так і обтяжуючі обставини.

Непоодинокими являються ситуації, коли чоловіки, яким намагаються вручити повістку, застосовують фізичну силу до представників військкомату. Це обтяжуючі обставини. Також до цієї категорії можна віднести: повторне правопорушення за статтею 336 КК України, алкоголізм, перебування на обліку в наркологічних центрах та ін.

Судова практика по ст. 336 КК України - Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації - urb 9479

Таким чином, проаналізувавши більшість судових вироків за статтею 336 КК України варто зазначити, що найчастіше суди призначають «стандартне» покарання, яке передбачає позбавлення волі на строк до 3-х років. Додатково може призначатися так званий «іспитовий строк» терміном на один рік. У виключних випадках може бути винесено більш серйозне покарання – 5 років позбавлення волі + іспитовий строк 3 роки.

У Вас ще залишились запитання? Чекаємо на попередній консультації!  Для розрахунку вартості послуг адвоката за статтею 336 КК України заповніть форму нижче.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація