Що мусить зробити влада для врятування України – інтерв’ю Андрія Приходько для каналу 1+1

«Я особисто гарантую, що ми чесно і порядно виконаємо свою роботу!»

Приходько Андрій Анатолійович

Адвокат, доктор юридичних наук, визнаний медійний експерт з юридичних питань, юридичний радник відомих політиків та бізнесменів.

Зв'язатися зараз

Що мусить зробити влада для врятування України – інтерв’ю Андрія Приходько для каналу 1+1

Час прочитання: 8 хв.

Інфляція – це знецінення коштів. Інфляція – це простими словами, коли Ви в цьому місяці за 10 тис грн купили 10 товарів, а в наступному місяці за ціж кошти ви купите тільки 9. Або наприклад коли Ви за 50 тис доларів могли купити квартиру в 100 м кв, а тепер тільки 70 метрів. Нажаль в Україні не усі розуміють, що таке інфляція. Це найбільш сильно бьє по карману тих людей, які накопичують гривню і не вкладають її у більш тверді речі (валюта, нерухомість, тощо). Кожен повинен розуміти, що зі 100 тися гривень в заначці, через рік залишиться 90, тому що інфляцію ніхто не відміняв і вона нікуди не зникла. Це ж стосується і інших країн не тільки України.

Інфляція виміряється у відсотках. Нормальний відсоток для звичайного стану речей це до + 10 відсотків в місяць. В Україні розрахунок показника інфляції здійснює Державний комітет статистики України – Держстат. Держстат, щомісячно публікує індекс інфляції на своєму сайті в загальному доступі. Розрахунок цей проводиться, за нескладним алгоритмом, береться вартість споживчого кошика, до якого входить близько 300 одиниць продукції, яка прямо впливає на життя кожного громадянина і просто порівнюються ціни за минулий місяць, на скільки відсотків ціна виросла – такий і індекс інфляції, якщо ж ціна впала то це дефляція.

До речі, потрібно пам’ятати, що до роботодавець зобов’язаній компенсувати відсоток до зарплати відповідно до показників інфляції, або наприклад, або якщо Ви наприклад дали кошти в борг, то Ви маєте право відповідно до ст. 625 ЦК України повернути суму плюс відсоток за інфляцію. Знову ж таки, не усі про це знаю!

Інфляція в Україні за 2022 рік, в країні яка воює, і де майже половина виробництва і бізнесу не працює, інфляція складає всього – 26 відсотків. Для прикладу в 2014 році, коли був Майдан гідності інфляція була на рівні – 42 відсотки. Наприклад в країнах Прибалтики (Естонія, Литва, Латвія), які не воюють, інфляція і 2022 році була на рівні 20-23 відсотки, приблизно як у нас в режимі війни. Найменший у Франції в районі – 6 відсотків.

Основні причини інфляції в Україні:

  1. Основна причина усіх інфляцій – це емісія коштів. Це коли простими словами просто включають станок і друкують. Коли держава таке робить, це крах. Це призведе до того, що через місяць наприклад коли буде коштувати не 20 грн, а 1000. І тд.
  2. Зменшення виробництва. При цьому різні можуть бути причини, наприклад не якісна державна регуляторна політика, не якісне податкове регулювання, відтік кадрів до інших країн, велика імпортозалежність, тощо. Ну і основне, це війна. Звичайно війна руйнує виробництво!
  3. Не якісне державне регулювання. Воно частково пересікається і з зменшенням виробництва так і неякісним фінансовим регулюванням, наприклад різка видача дешевих кредитів, різке збільшення ЗП, спроби держ регулювання цін, замість ринкових.

Ну по перше. Що таке дефолт? Дефолт, це стан, в якому держава не може виплачувати свої зобов’язання. В першу чергу це стосується зовнішніх кредитів. Ну і звичайно, це коли держава не може виплачувати внутрішні борги (ЗП, відсотки, і тд). Це по суті можна порівняти з банкротством фіз особи, в найгіршому випадку владу знімуть, притягнуть до відповідальності, борги усі спишуться і почнемо з білого аркушу.

Сьогодні в Україні це 100 відсотків не можливо! Станом на сьогодні ми дуже далекі від дефолту, більше того ми стрімко розвиваємось, особливо в сфері айті (чого варта наша Дія тільки, яка є лідерським продуктом у всій Європі, а наші компанії Нова почта, Уклон, Аякс, Консультант (consultant.net.ua)), мілітарі тех – Україна буде хабом військового обладнання в світі, а це мільйони доларів інвестицій, наш аграрний сектор, наші природні ресурси.

Одним словом дефолт неможливий!

Що потрібно зробити щоб зменшити інфляцію, та не допустити дефолт в Україні в 2023 році?

Якщо дивитись в корінь проблеми, то основне завдання держави збільшити національне виробництво і потік закордонних коштів в Україну. При цьому, це стосується усіх сфер, не тільки тих про які я сказав. Так, а що для цього потрібно.

Врегулювання податкового законодавства, з метою створення найпривабливіших умов для бізнесу у всьому світі.

Ну перш за все, це створення низькоподаткових зон, можна сказати офшорів. Це дасть можливість привабити бізнеси з різник країн, які будуть плати податки за місце їх реєстрації, тоб то в Україні.

І зараз, для цього ідеальний час, як би не було війни, наші Європейські колеги не дали б нам цього зробити, адже їх бізнес, який платить податки в Німеччині, Франції, Австрії, перейшов би до нас зі своїми податками, ну і Ви ж розумієте як би це сприймалось. А зараз війна, у нас картбланж. Ідеальний час це робити. Більше того, територія України велика, ми зможемо прийняти усіх хто готовий тут сплачувати податки. Більше того, є галузі, такі як мілітарі-тех (дрони, засоби спостереження, захист військових, різні види озброєння) – Україна сьогодні ідеальна держава для вливання іноземного капіталу, для виробництва тут, адже Україна це великий замовник якого фінансує увесь світ.

Крім того, потрібно навести лад у нашій податковій системі, яка вже працює. За останніх 2 роки скільки разів, вже змінювалось керівництво податкових органів, створені нові правоохоронні органи – Бюро економічної безпеки, і все ніяк не виходить вивести бізнес з тіні. Я переконаний, що держава обирає не правильний вектор.

Бізнес з тіні потрібно виводити, не примусом, а заохоченням. Наприклад, рік назад були скандали зі скрутками ПДВ, скрутки побороли так, що увесь живий бізнес зараз заблокований і ніхто не може працювати, це Вам підтвердить будь-який керівник великого підприємства. Ну це ж не нормально? Це породжує чергові корупційні скандали, з мільйонами кеша у працівників податкової служби.

І ще одне, держава повинна змінити підхід до оподаткування. Сьогодні в Україні хто як хоче той так і платить податки, і держава сама створила такі умови. Наприклад, Ви можете створити ТОВ і заплатити 45 відсотків від доходу, а можете зареєструвати 10 фопів на співробітників і заплатити 2 відсотки. Це усі знають і розуміють, але чомусь не міняють. Такий підхід змушує бізнес дробитись на дрібний, щоб платити менше. А потрібно дотримуватись звичайного принципу опту, чим більше ти платиш, тим менший податок. Наприклад, якщо в тебе оборот 1 млн, платиш 10 відсотків, якщо 100 млн – 9 відсотків, і тд. А не навпаки, як це зараз відбувається.

Супер ідея була з льготним податком – 2 відсотки, це дійсно крок на зустріч бізнесу.

Я підтримую ініціативу, депутатів від Слуги народу про податок 10-10-10, це коли 10 пдв, 10 податок на прибуток і 10 єдиний соціальний внесок. Сьогодні це 20-18-22.

Боротьба з корупцією та зміна державної служби.

Вважаю, що тут держава досі на хибному шляху. Усі заходи держави спрямовані на посилення відповідальності, створюються нові правоохоронні органи НАБУ, САП, ДБР, СБУ і тд. Усі вони працюють вибірково, когось спіймали когось ні. Так корупцію не подолати.

Звичайно за порушення законодавства потрібно карати, швидко і публічно, щоб інші бачили.

Але основне завдання як на мене, змінити повністю державну службу. Держслужбовець повинен мати соціальні гарантіі (житло, льготні кредити, безкоштовні санаторії бази відпочинку, безкоштовне лікування і тд), заробітна платня прив’язана до ефективності, а не однакова для усіх (наприклад, за викритого корупціонера надбавка в розмірі одного відсотка від суми яка надійшла до бюджету, або якщо ти вчитель – то премія, щоб на авто хватало – якщо в тебе середній бал учнів, найбільший в районі) і принцип за яким, якщо тебе звільнили, ти втрачаєш усе набуте на держ службі, щоб кожен дорожив посадою.

Змінити мобілізаційну політику.

Я вважаю, що кожен українець який платить податки, повинен працювати і збільшувати виробництво. Тут мова про бронювання, наразі відповідно до статті 23 ЗУ Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку, не підлягають мобілізації тільки працівники стратегічних підприємств.

Вважаю більш доцільно було б створення приватних військових компаній, на контрактній основі з іноземцями. Україну сьогодні підтримують у всьому світі, впевнений, що багато хто в світі хто уміє воювати або мотивований холошею зарплатнею або патріотизмом з радістю стане до лав ЗСУ. А українці, які платять податки та створюють національний продукт – нехай працюють. Можна просто підняти наприклад податковий барьер, наприклад, якщо той же ФОП сплачує 10-20 тис в місяць податків, нехай працює він на своєму фронті корисніший.

До речі, буквально недавно Кабмін дозволив бронювати працівників ІТ сектору – резидентів ДІЯ СІТІ. Це хороша ініціатива.

Державна підтримка українців.

Сьогодні через війну багато українців залишають Україну, і всіляко виводять з України свої капітали. Що можна вивести вивозять, що можна продати продають переводять в крипту і виводять за кордон. Це погано.

А основне це люди, близько 14 млн українців виїхало. Без людей, без кадрів, не може працювати будь-який бізнес. Цих людей потрібно повертати, але не примусом, не мобілізацією, а заохоченням.

Держава робить кроки в цьому напрямку, зокрема це Е кредити на виробництво, Е оселя і тд. Це похвально, але цього не достатньо.

Конфіскація і швидка конвертація усього російського майна в кошти на українських рахунках.

Ми повинні були тут в Україні, вже це зробити і на власному прикладі показати усьому світу механізми конфіскації і реалізації майна країни агресора.

А українська дипломатія, повинна вжити максимум заходів спрямованих на те, щоб усі заморожені активи за кордоном, найближчим у власність України.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Адвокат, доктор юридичних наук, визнаний медійний експерт з юридичних питань, юридичний радник відомих політиків та бізнесменів.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація