«Ми захистимо Ваші права і недоторканність Вашої честі та гідності!»

Ковальов Артем Вадимович

Керівник практики кримінального права

Експерт з кримінального та міжнародного права. Також спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі.

Зв'язатися зараз

Стягнення заборгованості

Стягнення заборгованості

Автор

Ковальов Артем Вадимович

Юридична допомога при стягненні заборгованості

З питанням повернення боргів стикався, мабуть, кожен мешканець нашої країни.

Здебільшого люди, що стикаються зі стягненням боргів, діляться на дві категорії: кредитори та боржники, щоправда буває і так, що особа одночасно може бути і кредитором, і боржником в одній особі.

Якщо Ви зіткнулися з питанням стягнення боргу, то, швидше за все, йдеться про проблемні борги, коли в добровільному порядку боржник не повертає борг.

У такому разі для успішного вирішення питання щодо стягнення заборгованості без послуг професійного юриста не обійтися.

 

Види заборгованості

Заборгованість можна умовно поділити на кілька видів:

1. За суб’єктами заборгованість можна назвати:

  • між юридичними особами;
  • між фізичними особами;
  • між юридичними та фізичними особами.

2. За предметом:

  • кредитна заборгованість;
  • заборгованість за поставлений товар/надані послуги;
  • борг за договором позики/боргової розписки.

Суб’єкти стягнення

Стягнення заборгованості
Заборгованість залежно від її виду, як зазначено вище, можуть стягувати певні суб’єкти.

Так, якщо йдеться про дебіторську заборгованість між юридичними особами за поставлений товар/надані послуги, то таким стягненням може займатися штатний юрист, причому як самостійно, так і у складі служби стягнення боргових зобов’язань підприємства-кредитора.

Також, юрист за стягненням боргів або юридична служба підприємства-кредитора може стягувати дебіторську заборгованість, що виникла між підприємством-юридичною особою та фізичною особою-боржником.

Разом з цим, займатися поверненням боргів з юридичних осіб, а також з фізичних осіб, на користь підприємства-кредитора можуть позаштатні юристи або адвокати/адвокатські бюро/адвокатські об’єднання на підставі відповідних договорів.

До таких випадків належить стягнення дебіторської заборгованості між юридичними та/або фізичними особами за поставлений товар/надані послуги, а також кредитної заборгованості.

Якщо йдеться про стягнення боргів, що виникли між фізичними особами, наприклад, за розпискою, у таких випадках стягувати заборгованість можуть як фахівці зі стягнення заборгованості, наприклад, юристи/адвокати зі стягнення боргів, так і кредитор-фізична особа самостійно.

 

Умовні етапи (стадії) стягнення заборгованості

Можна виділити, умовно, такі стадії:

  • досудове стягнення, зокрема досудове стягнення за кредитом;
  • судове стягнення;
  • стягнення за виконавчим листом/судовим наказом.

Досудове стягнення заборгованості

стягнути борги
Досудове стягнення полягає у діях кредитора, як самостійних, так і із залученням профільного спеціаліста, спрямованих на погашення заборгованості шляхом спрямування претензій, письмових вимог щодо погашення існуючих заборгованостей, проведення переговорів з боржником, реструктуризація боргів шляхом укладання відповідних договорів про реструктуризацію.

Стягнення боргів у досудовому порядку є найменш витратним етапом, оскільки у разі досягнення згоди щодо погашення, боржник у добровільному порядку здійснює виплату боргу, найчастіше за погодженим графіком платежів.

У разі, якщо боржник відмовлятися у добровільному порядку на стадії досудового врегулювання погасити заборгованість, кредитор змушений вдаватися до судового стягнення або намагатися стягнути заборгованість шляхом порушення кримінального провадження за фактом шахрайства, за умови наявності ознак складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 190 УК України.

Умовно можна визначити, що судове стягнення є другою стадією, у тому випадку, якщо кредитор вдавався до досудового стягнення і вона не принесла результатів, або не вдавалася до таких дій взагалі.

Полягає таке стягнення у підготовці та подачі позовної заяви про стягнення заборгованості до компетентного суду, згідно з підсудністю, визначеною цивільним чи господарським процесуальними кодексами залежно від характеру спору.

Кредитор, наприклад, банківська установа, може звернутися до компетентного суду з позовом про стягнення заборгованості за кредитом. Якщо ж боржником є юридична особа або фізична особа-підприємець (ФОП), то така суперечка розглядатиметься господарським судом за правилами Господарського процесуального кодексу. Якщо ж боржником за кредитом є фізична особа, то в такому разі спір розглядатиметься судом загальної юрисдикції за правилами Цивільного процесуального кодексу.

Та сама ситуація має місце, якщо предметом є стягнення боргів за договором оренди або ж стягнення заборгованості за розпискою.

 


За загальним правилом застосовне процесуальне законодавство, відповідно і компетентний суд, визначається складом сторін спору: юридичні чи фізичні особи.

Разом з тим, найчастіше, стягнення боргів за розпискою в судовому порядку здійснюється в порядку цивільного судочинства, оскільки такий борговий документ як розписка характерний саме для взаємин між фізичними особами.

У кожному разі стадія судового стягнення боргу закінчується судовим рішенням, яким суд задовольняє позов кредитора-позивача, або ж відмовляє у задоволенні позову.


У разі задоволення позову про стягнення заборгованості, суд видає позивачу виконавчий документ: виконавчий лист або судовий наказ, який є підставою для стягнення боргу у примусовому порядку через виконавчу службу або приватного виконавця.

Разом з тим слід розуміти, що виконавчий лист або судовий наказ видається судом, який виніс рішення, тільки коли таке рішення набрало законної сили, тобто не було оскаржено в апеляційному/касаційному порядку, або було оскаржено, але суд апеляційної/касаційної інстанції залишив рішення в силі, або частково змінив рішення суду першої інстанції.

У будь-якому разі виконавчий документ: виконавчий лист або судовий наказ, який є підставою для стягнення заборгованості в примусовому порядку через державну виконавчу службу або приватного виконавця, видається судом, який виніс рішення, і лише коли таке рішення набрало законної сили.

З моменту отримання кредитором виконавчого документа: виконавчого листа або судового наказу, починається умовна третя стадія стягнення заборгованості-стягнення на підставі виконавчого листа/судового наказу.

 

Стягнення заборгованості за виконавчим листом/судовим наказом

Стягнення боргу виходячи з виконавчого документа – виконавчого листа чи судового наказу є насправді завершальною стадією стягнення.

Стягнення заборгованості
Полягає дана стадія в тому, що кредитор, якому суд задовольнив позов про стягнення заборгованості і видав виконавчий документ, звертається з ним до державної виконавчої служби або до приватного виконавця за примусовим виконанням рішення суду, а саме за примусовим стягненням заборгованості в незалежності на підставі чого виникла заборгованість.

Подальші дії спрямовані на стягнення заборгованості на підставі рішення суду, будь то заборгованість за кредитним договором або за розпискою, з фізичних або юридичних осіб тощо, здійснюватися державною виконавчою службою або приватним виконавцем на умовах та в порядку, передбаченому чинним законодавством та може полягати в арешті банківських рахунків, рухомого та нерухомого майна боржника, з метою подальшого вилучення та реалізації на відкритих торгах зазначеного майна для погашення заборгованості боржника перед кредитором.

Взаємодіяти з державною виконавчою службою або приватним виконавцем може як сам кредитор, так і юрист зі стягнення заборгованості, служба стягнення заборгованості або адвокат.

Враховуючи те, що профільний юрист, служба стягнення, а також професійний адвокат володіють спеціальними знаннями та практикою, на відміну від рядового кредитора, кредитор, який вдається до послуг профільного спеціаліста, має набагато вищі шанси досягти очікуваного результату.

Адвокатське бюро «Приходько та партнери» надає комплексні послуги зі стягнення заборгованості з юридичних та фізичних осіб.

Ми надаємо професійні послуги на стадії досудового, судового стягнення, а також надаємо супроводу стягнення боргів на стадії виконавчого провадження.

 

З метою зниження витратної частини процесу повернення боргів адвокати та юристи Адвокатського бюро «Приходько та партнери» докладають максимум зусиль для врегулювання складних ситуацій та стягнення заборгованості ще на стадії переговорів із боржниками, що часто призводить до досягнення бажаного результату.

Як ми працюємо:

1
Залишіть заявку зручним для Вас способом: через форму зворотного зв’язку на e-mail або дзвоніть
2
Проводимо зустріч, обговорюємо умови співпраці
3
Підписуємо договір, Ви сплачуєте за послугу і ми починаємо відразу працювати над Вашим питанням

Розрахуйте вартість послуг

1 питання

Вашою справою займалися інші адвокати?

Так
Ні

2 питання

Сума заборгованості перевищує 180 000 грн?

Так
Ні

3 питання

Чи є документи, що підтверджують наявність заборгованості?

Так
Ні

4 питання

Ви знаходитесь у Києві чи Київській області?

Так
Ні

5 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
Ковальов Артем Вадимович
Керівник практики кримінального права

Експерт з кримінального та міжнародного права. Також спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі.

Зв'язатися зараз

Кейси по темі послуги: “Стягнення заборгованості”

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація