ПОРЯДОК ПЕРЕВЕДЕННЯ ДАЧНИХ І САДОВИХ БУДИНКІВ У ЖИЛІ БУДИНКИ

ПОРЯДОК ПЕРЕВЕДЕННЯ ДАЧНИХ І САДОВИХ БУДИНКІВ У ЖИЛІ БУДИНКИ

Час прочитання: 3 хв.

Відповідно до п.п. 14.1.129 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу (ПКУ) об’єкти житлової нерухомості - будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки.

За типом об’єкту житлової нерухомості чинне законодавство відрізняє:

- житловий будинок - будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання;

- садовий будинок - будинок для літнього (сезонного) використання, який в питаннях нормування площі забудови, зовнішніх конструкцій та інженерного обладнання не відповідає нормативам, установленим для житлових будинків;

- дачний будинок - житловий будинок для використання протягом року з метою позаміського відпочинку.

Отже, садовий будинок не є житловим, оскільки призначений для сезонного використання, а дачний хоча і визнається житловим, але через те, що використовується з метою відпочинку, не включається до житлового фонду.

В зв’язку з використанням садових та дачних будинків для постійного проживання, актуальним є питання переведення таких будинків до категорії житлових.

Механізм переведення регулюється Порядком переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 р. № 321.

Переведення у житлові будинки здійснюється безплатно органами місцевого самоврядування села, селища, міста, з якими відповідні дачні поселення та садівничі товариства пов'язані адміністративно або територіально.

Власник дачі (садового будинку) подає до виконавчого органу сільської (селищної, міської) ради, а у разі, якщо в сільській раді виконавчий орган не утворено, сільському голові (далі - уповноважений орган):

- заяву за встановленою формою;

- копію нотаріально посвідченого документа про право власності на дачний чи садовий будинок;

- письмову згоду співвласників (якщо такі є) на переведення такого будинку в житловий;

- звіт про проведення технічного огляду дачного чи садового будинку з висновком про його відповідність державним будівельним нормам за встановленою формою. Огляд проводиться суб'єктом господарювання, у якого працює один або більше відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних зі створенням об'єктів архітектури, які пройшли професійну атестацію згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 р. № 554 "Деякі питання професійної атестації відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури". При цьому не застосовується обладнання для визначення характеристик конструкцій.

Протягом місяця з дня надходження заяви та доданих до неї документів уповноважений орган ухвалює рішення про переведення дачного чи садового будинку у житловий або про відмову в такому переведенні.

Місцева рада у триденний строк з дня ухвалення рішення про переведення дачних і садових будинків у житлові видає або надсилає власникові рекомендованим листом з описом вкладення відповідного рішення, яке є підставою для внесення змін до записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

У чому переваги переведення дачного або садового будинку в статус житлового?

По-перше, власники отримують право реєстрації місця проживання. А цей статус спрощує отримання офіційної кореспонденції, гарантованої медичної допомоги, навчання дітей і т. д.

По-друге, спрощується можливість узаконити наявні або звести нові будівлі на присадибній ділянці, наприклад лазні або гаражі.

По-третє, однозначно підвищується статус нерухомого майна, адже кадастрову оцінку отримає не тільки земельну ділянку, але і сам будинок. А це значить, що за інших рівних умов виросте вартість будівлі при продажу.

І, нарешті, при проживанні на дачі можна оформити отримання субсидії на плату житлово-комунальних послуг.

Правильно оформити переведення садового або дачного будинку в житловий – завдання завжди непросте. Виникає чимало запитань: які документи необхідно підготувати, як правильно заповнити заяви, хто проводить технічний огляд будинку та хто надає висновок про відповідність будівельним нормам, процедура залучення відповідних фахівців та інспекцій, а також строки та вартість. Щоб гарантовано отримати бажаний результат потрібно звернутися за допомогою до фахівців.

Юридична компанія «Приходько та партнери» має висококваліфікованих юристів, які нададуть Вам повноцінну юридичну допомогу щодо переведення дачного або садового будинку в житловий.

Ми об’єктивно і компетентно оцінюємо ситуацію, що склалася і детально консультуємо про всі можливі переваги та  ризики.

Зателефонуйте або напишіть нам, якщо вам потрібна консультація, сприяння при переведенні садового або дачного будинку в житловий.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація