НАКЛАДЕННЯ АРЕШТУ НА ЛІМІТ ПДВ. ЯК ДІЯТИ БІЗНЕСУ?

"Кожен хто звертається до нас, звільняє себе від думок про своє питання та отримує результат, оскільки ми цінуємо найважливіший ресурс – Ваш час."

Перепельченко Анатолій Олександрович

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз

НАКЛАДЕННЯ АРЕШТУ НА ЛІМІТ ПДВ. ЯК ДІЯТИ БІЗНЕСУ?

Час прочитання: 3 хв.

  На сьогоднішній день, органи досудового розслідування почали активно користуватися таким методом протистояння ухиленню від сплати податків підприємствами реального сектору економіки як накладення арешту на суми ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ, на які підприємства мають право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

 В обґрунтування своїх клопотань, поданих слідчим суддям, слідчі/прокурори зазначають, що такі суми є предметом протиправної діяльності, оскільки отримані внаслідок проведення незаконної діяльності та можуть бути використані для надання безпідставного податкового кредиту з ПДВ підприємствам реального сектору економіки, що, в свою чергу надасть змогу останнім ухилитись від сплати податків. Але недосконалість даної процедури та те, що вона не визначена чинним законодавством дає змогу захисникам такі арешти оскаржити та зняти ухвалою Апеляційного суду або ж навіть того ж судді, який наклав такий арешт.

 У розумінні положень статті 131 КПК України заходом забезпечення кримінального провадження є арешт саме майна, до переліку якого, згідно зі ст. 190 Цивільного кодексу України сума ПДВ в СЕА ПДВ не входить, оскільки не володіє відповідними ознаками. Так, сума реєстраційного ліміту в СЕА ПДВ є просто записом в системі електронного адміністрування ПДВ, має виключно адміністративно-правову природу та існує лише в межах адміністративних правовідносин між платником податків і органом ДФС. Вказані показники у базі даних не є об'єктом матеріального світу, не можуть вважатись власністю підприємства, грошовими коштами чи електронними грошима, а тому не є об'єктом права власності, яке може бути обмежене шляхом накладення арешту в порядку, передбаченому ст. 170 КПК України.

 Сторона обвинувачення, в рамках кримінального провадження, звертається з відповідними клопотання до слідчих суддів з проханнями арештувати ліміт в СЕА ПДВ. Отримавши рішення слідчого судді, з метою його виконання, слідчий/прокурор надсилає його до Державної фіскальної служби України. А податкові органи, в свою чергу, за відсутності будь-яких нормативно-правових актів, які можуть регулювати процедуру застосування такого арешту, виконують дане рішення.

 Зазвичай, підприємства дізнаються про наявність даного арешту, коли не можуть зареєструвати в ЄРПН податкові накладні чи розрахунки коригування, або й ще краще, коли контрагенти підприємства повідомляють, що їм теж заблокували таку реєстрацію.

 Не отримання підприємствами відомостей про наявність такого арешту зумовлено тим, що відповідно до положень ч. 2 ст. 172 КПК України таке питання було вирішено без їх повідомлення про участь в судовому розгляді.

 Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 309 КПК України рішення про накладення арешту підлягають апеляційному оскарженню. І такий строк, на звернення з апеляційною скаргою, становить п'ять днів з дня отримання підприємством ухвали слідчого судді.

 Як свідчить практика Київського апеляційного суду, ухвали слідчих суддів про накладення арешту на ліміт ПДВ в СЄД ПДВ підлягають безумовному скасуванню, оскільки такі суми не можуть вважатись доказами вчинення кримінального правопорушення та не можуть бути у подальшому конфіскованими. Колегії суддів Київського апеляційного суду зазначають, що суми ліміту ПДВ - це розрахунковий показник, який визначений відповідно до положень Податкового кодексу України, і дані про який зберігаються в електронній системі адміністрування ПДВ, адміністратором і зберігачем даних якої є державний орган - ДФС України, такий облік здійснюється автоматично і втручання в ці показники заборонено.

 У разі, якщо підприємство не скористалось правом на апеляційне оскарження, то з клопотання про скасування такого арешту можливо звернутись до слідчого судді того суду, який вирішував питання про його накладення, скориставшись положенням статті 174 КПК України.

 Цікаво, що під час розгляду таких клопотань, слідчі судді також приходять до висновку, що ліміт ПДВ не може бути речовим доказом, відповідно до положень ст. 98 КПК України, його неможливо конфіскувати, здійснити його відчуження, та спрямувати на погашення цивільного позову, а тому постановляють про скасування такого арешту.

  Отже, якщо роботу Вашого підприємства заблоковано шляхом накладення арешту на ліміт ПДВ, Ви можете звернутись до нашої компанії. Адвокати з досвідом роботи у правоохоронних органах підготують необхідний пакет документів та здійснять супровід процедури зняття арешту аж до його кінцевого виконання органом ДФС України.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація